Centrum TCM Brezno

Akupunktúra

Akupunktúra je založená na teórii existencie meridiánov/dráh. Životná energia Qi (čchi) prúdi v tele systémom dráh nazývaných meridiány, ktoré navzájom spájajú všetky vnútorné orgány a povrchové štruktúry tela.

akupunktura tcm brezno

Stimuláciou aktívnych bodov na povrchu tela (akupunktúrne body) ovplyvňujeme tok Qi, navodíme rovnováhu organizmu. Stimulovať akupunktúrne body možno pôsobením akupunktúrnej ihly, pôsobením tepla, tlaku, laserového lúča.

Aby bol človek zdravý, musí jeho Qi (vitálna sila) volne prúdiť. Keď sa v tele vyskytne nerovnováha, máme rôzne pocity, napr. pocity tlaku, bolesti, zmeny nálad... ak sa táto nerovnováha Qi v tele prehlbuje, dochádza k ochoreniu, silným bolestiam. Podľa TCM sú akupunktúrne body „bránkami“ energie, ktoré harmonizujú naše telo s okolitým prostredím a vesmírom všeobecne. Akupunktúra pomáha vrátiť harmóniu v toku Qi, vyrovnať energetický tok a zabrániť vzniku ochoreniu.

Celá procedúra trvá 30 – 60 minút. Procedúru treba opakovať, v intervaloch minimálne 1 x týždenne. Celá kúra obyčajne pozostáva z 10 ošetrení.

Rozdiel medzi západnou a východnou medicínou

Jeden z významných čínskych lekárov Sü Ming-tchang vysvetlil rozdiel medzi západnou a východnou medicínou veľmi jednoducho.

Predstavte si, že ste v miestnosti, kde vás štípu komáre. Západný lekár ich postrieka repelentom a vyvolávateľ problémov zahynie. O pár dní sa však vyliahnu nové komáre a štípanie pokračuje. Čínsky lekár príde do miestnosti, zapne klimatizáciu, zníži teplotu, odstráni vlhkosť. Komáre sa prestanú liahnuť a tie, ktoré ostali, prestanú štípať. Zmenil im totiž prostredie. Západný lekár podotkne: Ale veď komáre nezmizli! Nevadí, podotkne východný lekár, dôležité je, že už neštípu.

Stačí zmeniť podmienky, prostredie a problém sa nemusí objaviť.

 

Dobrý liek chutí horko,
dobrá rada trhá uši.
(Konfucius, 552 – 479 pr. Kr.)

Dohodnite si termín

Mobil: 0918 695 256
Email: info@tcmbrezno.sk
facebook icon google + icon twiter icon