Centrum TCM Brezno

Fytoterapia – hojivá sila byliniek

Fytoterapia používa čínske liečivé byliny, minerály i živočíšne produkty namiešané podľa účinných, overených starodávnych receptúr*. Priamym cieľom je stimulácia organizmu na základe zloženia presne namiešanej bylinnej zmesi. Po určitej dobe podávania sa telo začne navracať do rovnováhy.

tcm brezno bylinky

Čínske byliny sú pri dovoze prísne kontrolované, spĺňajú náročné hygienické štandardy EÚ.

Prečo čínske a nie naše byliny? Naša „bylinkárska múdrosť“ sa z nášho povedomia vytratila, „vymrela“, informácie nie sú ucelené.

* Najstaršie receptúry sú z roku 210 n.l., z diela Shang Han Lun (Pojednanie o zranení chladom) od slávneho lekára Zhang Zhongjinga. Úspešne sa používajú dodnes.

Fytoterapia – čo Vás čaká?

Pri vstupnom diagnostickom pohovore sa zistí konštitúcia klienta a disharmónie, ktoré viedli k prejavom ochorenia, skontroluje sa vzhľad jazyka a urobí sa pulzová diagnostika. Na základe toho sa stanoví koreň problému, princíp terapie a zostaví sa receptúra - zmes bylín a jej dávkovanie. Bylinné zmesi mieša na základe individuálneho receptu bylinkáreň TCM Slovakia v Bratislave, klientovi sú doručené kuriérom. Odvary si klient varí doma, alebo ich bylinkáreň pripraví uvarené, rozdelené na jednotlivé dávky.

Počas terapie sa zvyčajne každých 14 dní robí kontrola a podľa toho ako sa mení stav, prispôsobuje sa zloženie a gramáže nasledujúcej zmesi byliniek.
Horizont liečby je rádovo v mesiacoch (minimálne 2 mesiace), závisí od hĺbky disharmónie v organizme a v neposlednom rade od spolupráce klienta. Dávky bylín sa postupne znižujú a časom sa úplne vysadia. Po odstránení koreňa problému výsledky fytoterapie pretrvávajú.

Fytoterapia – príprava čínskeho liečivého bylinného odvaru

Dobrý liek chutí horko,
dobrá rada trhá uši.

(Konfucius, 552 – 479 pr. Kr.)

Čínsky liečivý bylinný odvar sa musí pripravovať pravidelne. Na pravidelnosti podávania potom záleží liečebný účinok.

Byliny z vrecka vysypte do nádoby najlepšie z varného skla alebo do hrnca s glazúrou (aby nedochádzalo ku kontaktu liečivých látok s kovom). Zalejte cca 1,5 litrom studenej čistej vody a nechajte 20 minút lúhovať, aby nasiakli vodu. Potom zaliatu zmes priveďte k varu a prikryte pokrievkou tak, aby mohla para voľne unikať. Odvar varte potom na miernejšom plameni 1 hodinu a 20minút. Občas pripravovaný odvar skontrolujte či premiešajte. Zostane nám 0,8 – 1l odvaru.

Toto množstvo si rozdelte na 3 dávky. Každý deň ohrejte časť odvaru v malom hrnci, alebo doliatím menšieho množstva horúcej vody. Pite buď 1x denne alebo 2x denne, podľa dohody s terapeutom. Odvary sa pijú 15 až 20 minút pred jedlom alebo hodinu po jedle a to z dôvodu, aby sa všetky liečivé látky vstrebali do organizmu. Pokiaľ užívate iné lieky, tak zachovávajte medzi užitím čínskeho bylinného odvaru a iného lieku časový odstup dvoch hodín. Odvar nepodávajte studený.

Bylinné liečivé odvary takto pripravujte a užívajte do doby dohodnutého kontrolného vyšetrenia.

Výluh uchovávajte v chladničke, v žiadnom prípade odvar neohrievajte v mikrovlnnej rúre! Ak nie je možné vypiť odvar naraz, môže sa popíjať priebežne. Odvary možno dochutiť medom, citrónovou šťavou alebo ich zapíjať džúsom alebo obyčajným čajom.

Čínské byliny majú charakteristickú vôňu, vzhľad, farbu a chuť. Organizmus si tak môže niekoľko dní zvykať na chuť či vôňu bylinného odvaru.

Rozdiel medzi západnou a východnou medicínou

Jeden z významných čínskych lekárov Sü Ming-tchang vysvetlil rozdiel medzi západnou a východnou medicínou veľmi jednoducho.

Predstavte si, že ste v miestnosti, kde vás štípu komáre. Západný lekár ich postrieka repelentom a vyvolávateľ problémov zahynie. O pár dní sa však vyliahnu nové komáre a štípanie pokračuje. Čínsky lekár príde do miestnosti, zapne klimatizáciu, zníži teplotu, odstráni vlhkosť. Komáre sa prestanú liahnuť a tie, ktoré ostali, prestanú štípať. Zmenil im totiž prostredie. Západný lekár podotkne: Ale veď komáre nezmizli! Nevadí, podotkne východný lekár, dôležité je, že už neštípu.

Stačí zmeniť podmienky, prostredie a problém sa nemusí objaviť.

 

Dobrý liek chutí horko,
dobrá rada trhá uši.
(Konfucius, 552 – 479 pr. Kr.)

Dohodnite si termín

Mobil: 0918 695 256
Email: info@tcmbrezno.sk
facebook icon google + icon twiter icon